Aktivity a soutěže školy 2024/2025
Soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika
Ve středu 13. listopadu se na naší škole tradičně konala soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika. Soutěžit přišlo celkem 18 deváťáků. Jejich úkolem bylo vyřešit sedm úloh z anorganické chemie. Některé úkoly byly formou křížovky, v některých hledali prvky nebo tvořili vzorce a dokonce museli vypočítat, kolik procent soli je v roztoku. Do krajského kola postupují nejlepší tři žáci. Na prvním místě se umístil Jan Gajdůšek z 9.B, na druhém místě zabodovala jeho spolužačka Terézia Sadloňová a třetí místo vybojovala Magdaléna Rudecká z 9.A.
Všem soutěžícím děkuji za účast a postupujícím přeji hodně štěstí!
Mgr. Zuzana Onderková
ÚSPĚCH V SOUTĚŽI GRAFIKA! 2024
V říjnu proběhlo v Praze v SVČ Jednička slavnostní vyhlášení soutěže GRAFIKA! 2024 s předáním cen. Do druhého kola soutěže postoupilo celkem 130 prací od výtvarníků z 27 škol a středisek z celé České republiky. Z nich odborná porota vybrala celkem 19 oceněných na stupních vítězů a 27 čestných uznání. Mezi úspěšnými dětmi byli také dva naši žáci, jejichž grafiky získaly čestná uznání.
Rádi bychom tedy pogratulovali Mie Gregarové z 5.B a Viktoru Křapáčkovi ze 7.A k úspěchu a výtvarné reprezentaci naší školy.
Kamila Kopčilová
Den padajícího listí
V pátek 8. listopadu se žáci 2. až 5. tříd zúčastnili každoročního projektu Den padajícího listí, kdy si každý zvolil vlastní rozvrh a vybral své oblíbené předměty.
V českém jazyce děti luštily hádanky, debatovalo se o tajemství vesmíru a mimozemských civilizacích. Zvláště zaujatí byli žáci krájením jablka jako modelu planety Země, kde si ukázali, jak malou část může člověk využívat jako ornou půdu. V matematice děti pomocí výpočtů zjišťovaly různé zajímavosti o naší planetě, luštily zašifrované slovo a v závěru je čekaly skákající burizony - pokus pracující se statickou elektřinou.
V dramatické výchově pak ztvárňovaly různá prostředí naší planety pomocí zmrazených i živých obrazů. Jak vyřešit problém stále zabydlenější planety? Třeba tím, že jako architekti navrhneme a potom postavíme co nejvyšší budovu z papíru.
Na hodině tělocviku si žáci nejprve zahráli honičku na téma “Čtyř živlů” a ve stejném duchu poté změřili své síly na velké opičí dráze. Následně zkusili dráhu překonat i ve dvojicích a v rámci celé skupiny si nakonec zasoutěžili. Práce na stanovištích a úkoly zaměřené na živou a neživou přírodu čekaly na účastníky v prvouce.
V hudební výchově jsme si zazpívali písně skladatelů Svěráka a Uhlíře "Chválím Tě Země má" a "Na vzduchu". Naučili jsme se také Pokáčovu píseň "Žeru naši planetu".
Příznivci tvoření zhotovili pomocí temper krásnou planetu Zemi s hvězdnou oblohou. Někdo přidal i souhvězdí či měsíc. Práce se všem dětem velmi podařily a je možné si je prohlédnout na nástěnce 1. stupně.
Mgr. Lenka Klepalová
VÝTVARNĚ-JAZYKOVÁ SOUTĚŽ SE SPORTOVNÍ TÉMATIKOU
Dalším úspěšným počinem byla výtvarná účast v soutěži VÍCEJAZYČNOST JE BOHATSTVÍ – letos na téma Olympiáda Paříž. Soutěž je primárně zaměřena na integraci dětí z vícejazyčných rodin a mezikulturní porozumění. Děti zde propojují výtvarné práce s textem v cizím jazyce.Za naši školu se volitelně zúčastnilo asi 20 žáků od 4. až do 9. ročníků.
Nejvíce zaujala společná kresba Berty Šilcové a Lily Matejíkové ze 7.A , která získala Ocenění za vynikající účast.
Naše škola pak získala také v kategorii škol Ocenění za příkladnou spolupráci .
Podrobnosti na webu projektu:
https://www.zaedno.org/home-kamaradi/816-zverejneni-vysledku-souteze-2024
Dorty
Děti ze třídy 3.A se umístily na 3.místě ve sběru za loňský školní rok. Tato milá zpráva všechny potěšila a začali jsme společně přemýšlet, jak si co nejlépe užít výhru. Padaly různé návrhy - návštěva Galaxie, pizzerie, kina, zmrzlina.....Nakonec zvítězil nápad společně vytvořit nepečený dort. Jeden větší nákup a jde se na věc. Děti se rozdělily na kluky a holky a hned ráno jsme se pustili do práce. Podařily se nám 2 ovocné dorty, každý trošku jiný. Všichni pracovali s velkým nadšením podle pokynů paní učitelky. Dortíky jsme nechali ztuhnout a pochutnali jme si moc :))))
Iva Kusbachová
28. říjen u nás ve škole
Před podzimními prázdninami jsme si ve škole povídali o tom, proč 28. října slavíme Den vzniku samostatného československého státu. Jaké události tomuto historickému milníku naší země předcházely, jaké osobnosti se o vznik samostatného Československa zasloužily? I to můžete zjistit, když se zastavíte na školní chodbě u některé z nástěnek. Najdete na nich plakáty, které vám na tyto otázky dají odpověď, může zhlédnout českého lva v různých podobách, ale také si třeba můžete přečíst, co přejí republice k jejím narozeninám naši páťáci.
Mgr. Hana Čambalová
Halloween ve škole
Ve dnech 23. a 24. října slavili žáci druhého stupně v hodinách angličtiny původně keltský svátek, ale dnes již velmi zamerikanizovaný, HALLOWEEN! Sedmáci se v roli detektivů snažili vyřešit halloweenskou záhadu v podobě domu zaházeného toaletním papírem, osmáci se začetli do strašidelných historek, které poté pomáhali dokončit, a deváťáci se ocitli ve strašidelném domě, kde je v podobně hádanek lekali halloweenské bytosti. Žáci měli možnost se kreativně vyřádit a přijít v kostýmu, a dokonce se nám povedlo zajistit experta – speciálního vyučujícího v podobě ducha, i když musel přispěchat z dovolené….
HAPPY HALLOWEEN! 👻🎃
Mgr. Nikola Chaloupková
Exkurze 6. ročníků do pravěkého pavilonu Anthropos Brno
Dne 22. října 2024 se žáci 6. ročníků naší školy zúčastnili exkurze do pravěkého pavilonu Anthropos v Brně, kde prozkoumali dvě fascinující výstavy. První z nich se zaměřila na vývoj člověka. Žáci měli možnost vidět jedinečné exponáty, včetně impozantního modelu mamuta v životní velikosti, který jim přiblížil život našich předků v pravěku. Výstava představila nejen vývoj lidského druhu, ale také změny v jejich způsobu života a zručnosti.
Druhá výstava byla věnována Amazonskému pralesu a byla mnohem interaktivnější. Děti si zde mohly vyzkoušet tradiční oblečení, zahrát si na hudební nástroje původních obyvatel Amazonie a projít se po speciálním „bosém chodníku“, který jim umožnil cítit přírodu doslova na vlastní kůži.
Exkurze byla pro všechny zúčastněné velkým přínosem. Zábavnou formou rozšířila jejich vědomosti a poskytla nevšední zážitek z objevování dávné historie i exotických kultur.
Stromové slavnosti
Ve čtvrtek 17.10. proběhly v parku Svobody tradiční stromové slavnosti. Žáci tříd 1.A, 2.AB, 3.B, 4.B a 5.A se na akci moc těšili a také si ji náležitě užily. Lezly po stromech v horolezeckém úvazu, ochutnávali mošt, přiřazovali stromy, jejich listy i plody k sobě a mnoho dalších aktivit. Dobrou náladu a pěkný zážitek umocnilo krásné slunečné počasí. Žáci si slavnosti moc užili.
Mgr. Lenka Doležalová
MINIVÝSTAVA 2.B NA TRŽNICI POD KAŠTANY
Ve výtvarné výchově s 2.B jsme se inspirovali pestrým světem podzimních stánků.
Ovoce, zelenina, med, květiny, nejrůznější nápoje a také dušičkové a halloweenské zboží naplnily dětské obrázky i fantazii v kolektivní práci. Kombinovali jsme kresbu, malbu i koláž a využili také hezkého počasí pro tvorbu venku na zahradě.
Díky vstřícnosti provozovatelů se nám nyní podařilo vystavit dětem jejich podzimní stánky přímo na Tržišti Pod kaštany. Jsou k vidění na dva týdny ve výlohách občerstvení Pod kaštany a Laskavárny Pod kaštany.
Tímto jste srdečně zváni na naši minivýstavu, nákup lokálních surovin či lahodného občerstvení.
Kamila Kopčilová
Vlak Lemkin
V pondělí 14.10. jsme se sešli s deváťáky na vlakovém nádraží, kde na nás čekal vlak Lemkin. Vlak Lemkin je multimediální výstava o životě a díle Rafaela Lemkina, autora pojmu genocida. Dozvěděli jsme se o příčinách, původu a důsledku genocid, etnických čistek a masového vyvražďování ve světových dějinách. Ve čtyřech vagónech nás čekalo promítaní krátkých dokumentů na téma genocidy ve 20. století.
Mgr. Jana Klimecká, Mgr. Simona Krčmářová
Den jazyků 4. 10. 2024
Páteční dopoledne probíhalo na naší škole velmi netradičně. Žáci 9. tříd si připravili pro své mladší spolužáky z 2. stupně celou řadu aktivit, které měly jedno společné, a to, že probíhaly v různých jazycích. Bylo celkem 16 stanovišť a z každého stanoviště se ozýval jiný jazyk. Ochutnali jsme německé speciality, poznávali národní hymny, zahráli pexesa v různých jazycích, poznávali jazyk podle písniček, seznámili jsme se se známými sportovci. Chtěla bych poděkovat našim deváťákům za zodpovědnou přípravu aktivit.
Mgr. Jana Klimecká
Netradiční drakiáda
K podzimu neodmyslitelně patří mimo jiné i pouštění draků, nicméně p. vychovatelka Leciánová jako několik roků předtím pojala tuto aktivitu poněkud odlišně. Na hřišti za Janušticí v pondělí 14. října se děti ze dvou oddělení , p. Leciánové a Maňáskové dozvěděly pravidla: byly rozděleny do 3 věkově smíšených týmů a ty dostaly za úkol na vytyčené ploše vytvořit z nasbíraných okolních popadaných listů podle daných kritérií obrázek dráčka Mráčka. Všichni se s neutuchající energií pustili do práce, za několik minut bylo hotovo, výsledek můžete posoudit v galerii...
Na závěr ještě měly děti za úkol z listů navršit hromadu ve vytyčeném prostoru a čase. To bylo něco ! Radostné výkřiky mluvily za vše.
Ve družinách ještě děti čekaly na vymalování krásné diplomy.
Jana Leciánová
vychovatelka
Den jablka
Začátkem října proběhlo na naší škole tradiční podzimní tematické vyučování. Zapojili se do něj žáci 1. stupně. V tyto dny se ze tříd linula vůně jablíček, koláčů, závinů a různých jablečných výrobků. Děti se dozvěděly, že toto ovoce má zázračnou moc. Kdo jablko denné sní, k tomu lékař nechodí. Teď už ví, že jablka jsou součástí tradic, lze ho najít i mezi korunovačními klenoty. Zpívaly se písničky, počítaly se jablečné příklady, četly se pohádky. Jablko se skloňovalo ve všech pádech. Zajímavou aktivitu měly děti ve 3.B. Vybíraly nejkrásnější jablíčka zakoupená v obchodu a vypěstovaná na zahradě. V hodinách výtvarné výchovy se jablíčka malovala, vystřihovala, lepila. Takové zážitkové vyučování se dětem líbilo, nevšední a hravou formou získaly nové vědomosti o významu jablka.
Velké poděkování patří rodičům dětí, kteří se také do projektu zapojily.
Mgr. Jana Haasová
Letem světem na Revice
Cesta kolem světa ne za 80 ale za 5 dní... Tak by se dala popsat škola v přírodě tříd 5.A a 5.B, kterou žáci strávili poslední týden měsíce září v rekreačním areálu Revika Vizovice. První den jsme se ocitli ve Španělsku - recept na tradiční pokrm paella, portréty jak od Picassa a na závěr dne výroba vlastního rytmického nástroje. Další den jsme docestovali do Číny - závody dračích lodí, dovednosti s hůlkami, čínské písmo i tvoření klobouk. Kdo navštívil Egypt jako my, možná také zažil Faraonovu pomstu... Nás to naštěstí ale stálo jen trochu sil při běhání v lese. Ty jsme pak načerpali odpočinkem při filmovém večeru. K Americe patří zločinecké gangy a nám se podařilo je vypátrat! Stihli jsme i sportovní turnaj ve vybíjené a fotbale, procházku na Janův hrad a výlet do vizovické Čokoládovny. Nezapomněli jsme ani na naše nejbližší a dovezli jim také ochutnat lahodnou čokoládu. Na závěrečné diskotéce si pak spolu zatančili zástupci z různých koutů světa ve svých typických kostýmech.
Lenka Klepalová, Hana Čambalová
Výsledky sběru papíru
Přinášíme vám výsledky soutěže pro školy ve sběru papíru za školní rok 2023/2024. Díky vám se nám podařilo nasbírat k recyklaci přes 24 tun papíru (24 302 kg). Peníze za sběr jsou převedeny na účet SRPŠ. Nejaktivnější třídou s více než 45 % zapojením všech žáků byla třída 1.D + 4.D (v tomto školním roce 2.D + 5.D). Největší množství papíru dodala 1. B (přes 3 tuny papíru) a 2.B (přes 2,5 tuny papíru).
Výsledky počtu přinesených kg a přivezených kg do firmy Partr:
1) 1.B (v tomto školním roce 2.B)
2) 2.B (v tomto školním roce 3.B)
3) 2.A (v tomto školním roce 3.A)
4) 5.D (v tomto školním roce 6.C)
5) 1.A (v tomto školním roce 2.A)
Mgr. Jaroslav Helmer
Adaptační kurz žáků 8. ročníku
Ve dnech 30. 9. – 2. 10. se žáci 8. ročníku zúčastnili svého již druhého adaptačního kurzu. Tentokrát nešlo ani tak o poznávací aktivity, jako spíše stmelovací. Díky slunečným dnům a přijatelným teplotám si mohli hry a aktivity užít především venku v areálu Reviky ve Vizovicích. Kromě soutěží se zúčastnili také výchovného programu „Nástrahy v kyberprostoru“. Největší úspěch ale sklidila úterní diskotéka, kam museli žáci přijít v nějakém šíleném oblečku, a že jich bylo několik velmi kreativních. Žáci sami „adapťák“ hodnotí velmi kladně a nejraději by zůstali déle.
za 8.A a 8.B – Mgr. Nikola Chaloupková, Mgr. Jaroslav Helmer
Pes není hračka
S žáky 5. ročníku jsme se zúčastnili besedy Pes není hračka. Dozvěděli jsme se, jak se správně chovat při setkání se známým i neznámým psem. Co dělat, ale také nedělat, když nás nějaký pes napadne. Jak se bezpečně a účinně bránit. Vítanou součástí besedy pak byla ukázka výcviku služební fenky Fanynky, kterou si děti na závěr mohly i pohladit.
Moc děkujeme Městské policii Zlín za návštěvu!
Mgr. Hana Čambalová
Adaptační kurz 6.ročníků
Na pondělí 23. září se těšili všichni šesťáci, protože odjížděli na svůj první adaptační pobyt. Revika ve Vizovicích přijala za krásného počasí přes 60 žáků a ti se hned vrhli do víru nejrůznějších aktivit, her a vycházek. Stmelovací a poznávací činnosti je nenechaly ani chvilku zahálet a bylo by těžké vybrat tu nejlepší. Šesťáci jen ale nečekali, co jim připraví instruktoři, ale sami si třeba zorganizovali večerní diskotéku nebo stezku odvahy. Pobyt si užili podle svých slov „na sto procent“ a těší se na další akce na 2.stupni.
Mgr. Darina Sotolářová
Svatý Václav
I letos jsme se na prvním stupni věnovali významnému státnímu svátku – Dnu české státnosti. V každé třídě si učitelé téma pojali podle sebe. V Montessori zkoumali rodokmen svatého Václava, starší žáci pak předvedli scénické čtení pověsti O svatém Václavovi, luštili svatováclavskou křížovku a také si společně zazpívali. V jiných třídách zase shlédli příběh o sv. Václavovi v příbězích Udatného českého národa, luštili křížovky, počítali příklady, ze kterých vyšly zajímavé údaje o místech a věcech spojených s jeho osobou (socha, koruna, letopočty). V rámci výtvarné výchovy žáci ztvárnili korunovační klenoty, které se třpytí zlatou a stříbrnou barvou.
Všechno nejlepší všem Václavům!!!!
Škola v přírodě
Mamuti, Praveverky, Šavlozubci a Keramici, to jsou jména tlup, které se usadily v penzionu Lúka u Velkých Karlovic. Zřejmě už tušíte, že po celou dobu pobytu provázelo 4.A a 4.B. téma Pravěk. Tlupy porovnávaly své síly v pohybových soutěžích, představily svou tvůrčí činnost nejen během výroby vlastní zbraně, ale také při návrhu a výrobě dobového šperku. Lovecký um pak prokázaly během návštěvy odborníků z Lesů ČR. Střelba na srnce nás přesvědčila o tom, že tyto kmeny by rozhodně v přírodě hlady nezemřely. Během pobytu žáci prozkoumávali okolní přírodu a nechyběl ani výšlap na Soláň. Neoddělitelnou součástí života pravěkých lidí byl také tanec, ovšem v našem případě se nesl spíše moderním stylu, kde se prokázal především šarm a galantnost některých tanečníků. Veškerá úsilí pak byla odměněna krásnými cenami.
Lenka Bárová, Anna Měkutová
Škola v přírodě Velké Karlovice - Lúka
Krásná příroda, slunečné počasí a jedno dobrodružství za druhým. Tak by se dala stručně popsat škola v přírodě ve Velkých Karlovicích, kam se minulý týden vypravili naši druháci. 2.A a 2.B společně prožili poprvé školu v přírodě. Děti prozkoumávaly okolí, zlepšovaly své dovednosti v týmové práci a samostatnosti. Absolvovaly vycházku na Soláň, ale také turistický výšlap přímo do Velkých Karlovic. Nevynechali jsme ani učení. Celý pobyt byl zakončen diskotékou a vyhodnocením. Škola v přírodě proběhla ve skvělé atmosféře a je nezapomenutelným zážitkem, který dětem přinesl mnoho nových přátelství, dovedností a krásných vzpomínek. Už nyní se těšíme na další dobrodružství v přírodě!
Muchová, Doležalová
Kamarádem být, kamaráda mít
Dne 19. a 20. 9. se naši prvňáčci zúčastnili svého úplně prvního školního programu Kamarádem být, kamarády mít. Měli možnost se prostřednictvím různých příběhů zaměřených na kamarádství seznámit se způsoby, jak jednat a chovat se ke kamarádům, jak k nim být ohleduplný a co dělat, pokud se vyskytnou potíže. Společně si zazpívali a zahráli scénky, kde si vyzkoušeli, jak kamarádství může fungovat a jak reagovat, pokud se jim něco nelíbí. Všem žákům se program velmi líbil a užili si společně čas v rámci třídního kolektivu. Těšíme se zase příští rok!
Mgr. Martina Mervová
Škola v přírodě
Užili jsme si. Máme to za sebou. Trochu se nám stýskalo. Jupí, to byla diskotéka. Super stezka odvahy. A zase prší. Jé sluníčko! To jsme si pochutnali. Prima zábava na hřišti. Indiánské totemy se nám opravdu povedly. Ty máš krásnou indiánskou čelenku. Oblečte si mikinu a bundu, venku je chladno. Neviděli jste tu někde Nšo-či? Kam zmizel Vinnetou?
Všechny tyhle věty vystihují naši letošní školu v přírodě. Ač téma této akce bylo Na indiánské stezce, nebydleli jsme v týpí ale na super hotelu Čarták na Soláni. Malí indiáni se při jakž takž příznivém počasí vyřádili na třech hřištích. Naštěstí nikoho neskalpovali a všichni dokončili válečnou stezku ve zdraví.
Jo abych nezapomněla, jsme indiáni z 3. A a 3. B
Iva Kusbachová a Pavlína Absolonová
Finanční gramotnost
Každým rokem je 8. září připomínáno jako Den finanční gramotnosti. Ve škole jsme se v tomto týdnu věnovali tomuto tématu různými způsoby. Svět bankovek a peněz je pro děti zajímavý, obzvlášť, když mohou něco nakupovat. To pak probíhají vášnivé diskuze kolik můžu za co utratit a čemu dát přednost. Jako v životě. Ostatně to je smyslem tématu. Například páťáci ve skupinách luštili hlavolam Trimino, ve kterém k sobě přiřazovali názvy měn, jejich zkratky a popis některých bankovek. Ač se to ze začátku zdálo jako snadný úkol, než se všichni dostali ke správnému řešení, stálo to spoustu času a několik marných pokusů. Pojmy, kterým žáci nerozuměli, jsme si následně společně vysvětlili. V příští hodině finanční gramotnosti se zaměříme na ochranné prvky českých bankovek.