Aktivity a soutěže školy 

Klokan 2025

Do letošního ročníku matematické soutěže Klokan se zapojilo 311 žáků 2. až 9. ročníku naší školy. A jaké jsou výsledky v jednotlivých kategoriích?

Mezi nejmladšími CVRČKY byli nejlepší Igor Neček, Anetka Kulaviak a Boris Kenša. Nejvíce bodů v kategorii KLOKÁNKŮ získali Terezka Pilušová, Eduard Peterka a Patrik Slačálek. Nejlepšími řešiteli kategorie BENJAMÍN byli Adam Lorenc, Vilém a Viktor Křapáčkovi. V kategorii KADET se nejlépe dařilo Honzovi Gajdůškovi, Šimonu Gawlasovi a Tadeáši Sviečkovi.

Paní Ocelková děkuje všem žákům za skvělé výkony a paní učitelkám Daně Gerichové a Sylvě Roženkové za pomoc při vyhodnocení soutěže. 


J. Ocelková


Březen – měsíc knihy

Březen pomalu končí a s ním povídání o knihách, spisovatelích i ilustrátorech. V každé třídě si děti s knihami hrály jinak. V Montessori se seznámily s panem Andersenem a strávily s ním i noc ve škole.

Druháčci pracovali se svými oblíbenými knihami, jejich spisovateli. Popisovali hlavního hrdinu.

Třetí třídu navštívila maminka, která přišla dětem číst. Dojemný příběh o vílách, skřítcích a kouzelném hmyzu děti poslouchaly s napětím knize Daniely Krolupperové Mizící hmyzíci hodným. Zlo bylo opět poraženo.

Žáci čtvrtých a pátých tříd knihy prezentovali, hledali nové autory a vše potom krásně výtvarně ztvárnili.

Pokud se chcete seznámit s cestou knihy od prvního nápadu po knihkupectví, navštivte druhé patro naší školy.

Kniha nás snad nebude provázet jen měsícem březnem. Pevně věřím, že je přítelem na celý rok. 

Mgr. Pavlína Absolonová

Virtuálně v elektrárně

V minulém týdnu žáci osmých tříd virtuálně navštívili jadernou elektrárnu v Dukovanech. V rámci hodinové online besedy byli seznámeni se základními principy výroby elektrické energie, s cestou energie z elektrárny až do zásuvky a jak je to s elektřinou u nás doma.

Pomocí aplikací, modelů, videí a fotek se podívali do rozvodny elektrického proudu nebo přímo k jadernému reaktoru.

Během besedy mohli pokládat doplňující otázky, na které jim průvodci či jejich hosté odpověděli. Na závěr si dokonce zasoutěžili a nejbystřejší diváci byli odměněni.


Mgr. Zuzana Onderková


Naše škola se zapojila do akce Tvoříme školu

Ve středu 26. března 2025 se naši žáci zúčastnili setkání školních parlamentů v rámci akce Tvoříme školu, které proběhlo v obřadní síni zlínské radnice. Naši školu reprezentovaly žákyně z ekotýmu - Magdaléna Rudecká a Veronika Šoltisová, které představily návrhy na vylepšení školního prostředí.

Po úvodním přivítání následovaly prezentace již uskutečněných projektů jednotlivých škol, mezi nimiž nechyběl ani náš příspěvek. Poté jsme představili naše plány na letošní rok a vyslechli inspirativní návrhy ostatních škol.

Z návrhů našich žáků zvítězil air hockey, který bude skvělým doplňkem do relaxační místnosti. Je vhodný pro všechny věkové kategorie, podporuje aktivní a smysluplné trávení volného času a zároveň posiluje týmového ducha. Dalšími podněty byly barevné koše na tříděný odpad do všech tříd, které pomohou žákům lépe se zapojit do ekologického třídění, deky na školní zahradu pro družinu a volejbalové míče do tělocviku, které rozšíří možnosti sportovních aktivit.

Setkání bylo skvělou příležitostí pro vzájemnou inspiraci a výměnu zkušeností mezi školami. Děkujeme organizátorům a těšíme se na další ročník!

J. Helmer

Páťáci poznávali Baťu

Obohacující vzdělávací program o odkazu Bati absolvovali žáci pátých ročníků. Během čtyř setkání se seznámili nejen s osobností Tomáše Bati, jeho rodiny, baťovskými principy, ale také s historií našeho města. Vyvrcholením pak byla návštěva vily Tomáše Bati, což pro většinu z dětí bylo vůbec první poznání tohoto významného místa.

Lenka Klepalová


Druháci zažili nezapomenutelnou přespávačku ve škole 

Naši druháci prožili nezapomenutelný večer plný zábavy, her a pohádek, když se zúčastnili své první přespávačky ve škole. Program byl nabitý zajímavými aktivitami, které děti nadchly.

Děti se rozhýbaly při oblíbených rytmických písničkách, které je naladily na skvělou atmosféru a ukázaly jejich taneční nadání. Po energickém tanci následovala kreativní aktivita, při které si žáci vyráběli krásné záložky do knih. 

Jedním z vrcholů večera byla stezka po škole s baterkami. Děti se vydaly na dobrodružnou cestu, během níž se dozvěděly více o životě a tvorbě H. Ch. Andersena. U každé zastávky čekalo malé překvapení a zajímavosti o známém pohádkáři. Stezka byla nejen zábavná, ale i edukativní, a děti se dozvěděly spoustu nových informací, které si jistě zapamatují. Když přišel čas na odpočinek, děti se vrátily do svých spacáků a připravily se na závěr večera. Nechyběla  pohádka, která všechny uklidnila a připravila na klidný spánek.

Přespávačka ve škole byla pro všechny druháky skvělou příležitostí, jak se navzájem lépe poznat a zároveň prožít nezapomenutelný večer plný zábavy a pohádkových chvil.


Mgr. Monika Muchová a Mgr. Lenka Doležalová

Chléb – od semínka ke svačině: Zábavný výukový program pro druháky 

V rámci výukového programu se žáci 2.A a 2.B vydali na cestu, která je provedla celým procesem výroby chleba, od samotného semínka až po upečenou svačinu.  Děti se dozvěděly, jak se obilí pěstuje, jaké jsou různé druhy zrn a jaké složky jsou nezbytné pro výrobu kvalitního chleba. 

Jedním z nejzajímavějších momentů bylo mletí obilí na mlýnku. Děti se dozvěděly, jak se pšenice mění na mouku. Zároveň si vyzkoušely, jak náročné to může být, když to děláme ručně. Dále si žáci vytvořili vlastní chlebové těsto, ze kterého měli chutné chlebové placky.

Tento program nejen že dětem přiblížil výrobu chleba, ale také jim ukázal, jak důležitá je trpělivost, práce s přírodními surovinami a radost z vlastnoručně vykonané práce. Žáci si navíc odnesli cenné zkušenosti a nově nabyté dovednosti.


Mgr. Monika Muchová

RECITAČNÍ SOUTĚŽ

V pátek 21. února se konalo Školní kolo postupové recitační přehlídky. Přehlídky se zúčastnilo 43 recitátorů rozdělených do dvou kategorií podle věku. Obě kola proběhla v přátelské a příjemné atmosféře. Děti představily své texty od známých i méně známých autorů. Porota hodnotila výběr textu, výslovnost, porozumění textu a celkový dojem vystoupení. Na základě těchto kritérií nakonec porota rozhodla takto:

Za I. kategorii budou naši školu reprezentovat v okrskovém kole tito žáci:

Nela Otáhalová ze 3.D a Liliana Gajdošíková ze 3.B

Zvláštní ocenění získali Šimon Grebeníček ze třídy 2.E a Alice Hniličková ze 3.A.

Za II. kategorii budou reprezentovat naši školu žáci:

Karolína Letochová ze třídy 4.B a Leontýna Urbánková z 5.B.

Zvláštní ocenění získali Bohdan Luis Rozumek ze třídy 4.A a Nino Mudřík ze třídy 5.D.

Děkujeme všem dětem za účast a postupujícím přejeme hodně štěstí v okrskovém kole, které se uskuteční na naší škole ve čtvrtek 6. března.

Zapsala: Mgr. Hana Kovářová

McDonald ́s Cup

Ve středu 12. února 2024 se na naší škole pořádalo vzrušující souboj mladých fotbalových nadějí – školní kolo McDonald's Cup pro žáky 4. a 5. ročníků. Po napínavých utkáních, plných skvělých zákroků a týmové spolupráce, se vítězem stal tým žáků třídy 5.A, který obhájil titul z loňského roku. Tento úspěch je zasloužený, protože celá třída prokázala nejen skvělou fyzickou připravenost, ale i týmového ducha, který je základem každého úspěchu. Z nejlepších hráčů, kteří na hřišti zazářili, byl vytvořen tým, jenž bude naši školu reprezentovat v okrském kole. Věříme, že i tam předvedou výborný výkon a budou skvělou reklamou pro naši školu. Všem účastníkům gratulujeme k vynikajícímu výkonu a přejeme hodně štěstí v nadcházejících zápasech!  

Mgr. Lenka Bárová

Mgr. Gabriela Strouhalová

Mladý chemik- krajské kolo

V úterý 11.2. se v Otrokovicích na SPŠ uskutečnilo krajské kolo soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika. Po dlouhé době se až do tohoto kola probojoval i žák naší školy Jan Gajdůšek z 9.B. Tentokrát v laboratořích tamní školy soutěžilo celkem 30 nejlepších ze zlínského kraje a věřte, že úkoly byly opravdu nelehké. Z tohoto kola pak do celorepublikové soutěže postoupili dva nejlepší. Ikdyž se Honzovi na těchto příčkách nepodařilo umístit, může být na své 17. místo hrdý, neboť celkový počet zapojených žáků byl téměř 24 000. Tímto bych chtěla Honzovi ještě jednou pogratulovat a popřát mu hodně úspěchů, a to nejen v chemii!

Mgr. Zuzana Onderková

IQ play

Hraní nás baví, a proto jsme navštívili IQ play ve Zlíně. Zabavily se všechny děti včetně paní učitelky. Hry pro všechny věkové skupiny a vám, kteří jste tam nebyli doporučujeme návštěvu. Hlavolamy, tvořivé stavebnice i společenské hrátky vás zaujmou natolik, že budete chtít některou z nich mít i doma, neboť je to hra nekonečných možností.

Za 1.B

Mgr.Jana Ovesná

 Závod ve slalomu na lyžařském kurzu 

V rámci lyžařského kurzu žáků 7. ročníku ve skiareálu Karlov pod Pradědem proběhl závod ve slalomu. V dolní části sjezdovky "Myšák" měli žáci připraveno deset branek, které zvládli nejrychleji tito žáci:


Kategorie dívek:


Kategorie chlapců

Lyžařský kurz žáků 7. ročníku

Lyžařský kurz žáků 7. ročníku proběhl ve skiareálu Karlov pod Pradědem s ubytováním na hotelu Neptun. Zúčastnilo se ho 37 žáků 7. ročníku pod vedením čtyř instruktorů (Jan Zicha, Klára Gerberyová, Lenka Doležalová a Martina Mervová). Zdravotnicí kurzu byla  Jana Leciánová.

Žáci byli rozděleni do čtyř družstev.  Dvě družstva pokročilých lyžařů, dvě družstva začátečníků. Družstva pokročilých lyžařů využívala všech sedm tras sjezdovek skiareálu na nichž zdokonalovali svoji carvingovou techniku. Všem žáků, kteří začínali s lyžováním, se podařilo zvládnou začátky a sjíždět modrou sjezdovku.

Sněhové podmínky byly dobré a terén na sjezdovkách byl vždy dobře upravený. Ve středu odpoledne proběhla relaxační vycházka s cílem odpočinout si od lyžování a dát si nějaký dobrý nápoj ve skibaru u vleku Myšák. V průběhu kurzu měli žáci přednášky o technice lyžování, lyžařském vybavení a dále o bezpečnosti na sjezdovce (pravidla FIS). Každá ze dvou tří tříd 7. ročníku zorganizovala zábavný večer pro ostatní.


Věřím, že všichni účastníci kurzu si odnesli krásné zážitky a také zkušenosti, které využijí v budoucnu při pobytu na horách. 


J. Zicha, vedoucí LVK


Deskovky ze 4.A

V závěru prvního pololetí se žáci 4.A zabývali navrhováním a tvorbou deskových her.

Zásluhou jejich kreativní práce pak vznikaly originální návrhy a inovativní zpracování již známých her. Všechny hry pak žáci společně otestovali a dále ladili drobné nedostatky. Zátěžové testy dopadly skvěle, a proto se někteří rozhodli poslat své výtvory do soutěže. Vzniklé návrhy si můžete prohlédnout v galerii. Kdo by si také zahrál?

Mgr. Anna Měkutová

Projekt "Globální oteplování" v zeměpisném praktiku žáků 6. ročníku

V návaznosti na učivo "atmosféra" v zeměpisu 6. ročníku měli žáci v hodinách zeměpisného praktika odpovědět na různé otázky, týkajících se globálního oteplování. Ve svém týmu si rozdělili úkoly a s využitím internetu (včetně AI) vypracovali odpovědi a doplnili svými obrázky. Jeden z úkolů bylo zamyšlení, jak oni sami mohou tento proces ovlivnit. 


J. Zicha

Světový den čtení nahlas v 2.A

Světový den čtení nahlas, který se slaví 5. února, byl pro druháky příležitostí společně číst a pracovat na úkolech. Děti si užily čtení pohádek a příběhů  a následně vypracovávaly různé úkoly spojené s texty. Tento den byl zaměřen na společnou činnost, která podporovala jejich čtenářské dovednosti a kreativitu. 

Mgr. Monika Muchová


První vysvědčení

Prvňáci dostali své první vysvědčení. Pro někoho možná obyčejná věc, ale pro ně to byla slavnostní chvíle. A tak jsme jí věnovali dostatečně času i pozornosti. Přišli rodiče dětí, po příběhu jsme jim zahráli na flétny – náš první koncert, a potom jsme rozdávali vysvědčení a proběhlo pasování na čtenáře. Každý prvňák dostal knihu. Očekávání se naplnila a začalo nám druhé pololetí. Děti se stále těší na nové poznatky.

Mgr. Jana Ovesná

Přijímačky nanečisto

V úterý 29. ledna si žáci 9. tříd v celé republice mohli vyzkoušet přijímací zkoušky nanečisto. Žáci si mohli vyzkoušet testy z matematiky a jazyka českého zadaných společností Cermat, která bude přijímací zkoušky letos pořádat. Tuto možnost využili a naši deváťáci a doufáme, že jim tato zkušenost pomůže lépe zvládnout jejich "ostré" přijímací zkoušky na střední školy.


Více také v článku MF Dnes

Čtenářská dílna v 1.A

Ve čtvrtek si děti měly za úkol přinést oblíbenou knížku, knížku, kterou jim někdo čte, kterou už si čtou i samy. Už od rána si děti knížky prohlížely, listovaly si v nich a prohlížely obrázky. Všichni se těšili, až začne čtenářská dílna. Sešly se rozmanité knihy, encyklopedie, pohádky, knížky o zvířátkách, příběhy dětí. Úkolem každého bylo svou knížku ostatním představit. O čem knížka asi bude? Jak se jmenuje? Kdo má knížku o zvířátkách? Víš, jak se jmenuje hlavní hrdina? Kdo ti v knížce čte? Už si někdo čte i sám? Zatím jsme se seznámili s pravidlem, že při čtení nikoho nerušíme a měli bychom číst po celou dobu. Zkusili jsme si číst 5 minut. Pro někoho to bylo náročné, jiní si vydrželi číst a knížku si prohlížet.

Čtenářská dílna není jen o čtení, je to i o objevování, sdílení a obohacování. Při pohledu do zářících očí malých čtenářů vidím budoucí milovníky knih, kteří s radostí objevují svět fantazie, příběhů a pohádek.

Ptáčkohraní 

Zima, zima tu je. 

Snížek občas poletuje,

mráz se do nás zakusuje.

Ptáček venku poskakuje,

do zobáčku jídlo potřebuje.

Kdo mu pomůže,

lenost přemůže?

Ptáček, zazpívá mu po ránu,

písničku veselou,

pozvedne náladu

radostí svou.

Prvňáčci to uslyšeli,

hrníčky si přinesli

dobrým jídlem naplnili

a v zahradě rozvěsili.

Ptáčkové krmení uviděli,

hned zazpívali, a zpívají a zobají.

Inu ptáčkové,

dobré chutnání, přeje vám

1.B

Zima a škola

Takto to vypadá, když se ráno vzbudí kreativní paní učitelka a zjistí, že nasněžilo. Vezme telefon napíše rodičům do Bakaláře, že se jde ven, rodiče nachystají potřebné oblečení a nakonec se do nápadu zapojí paní vychovatelka, která opráší lopaty dlouho stojící v koutě  a vše je připraveno na parádní hodinu tělocviku. Sníh nám dělal radost pouze jeden den, ale stálo to za to. Fantazie dětí mě neustále mile překvapuje. Moc jsme si to venku užili.


2.B a Lenka Doležalová

Workshop pro rodiče

V sobotu 11. ledna byli lavice u nás ve škole výjimečně obsazeny rodiči a ne žáky. Ti se přišli dozvědět něco o principech a zásadách Daltonské výuky, která je na naší škole realizována pravidelně jednou týdně. Vyzkoušeli si některá prostředí matematiky profesora Hejného a také se seznámili s písmem Comenia Script, kterému se děti u nás ve škole učí. Závěr workshopu   jsme zakončili příjemnou besedou.

Mgr. Martina Zetíková

Mladý chemik - krajské kolo

Dne 10.12. se v Otrokovicích na SPŠ uskutečnilo druhé krajské kolo soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika. Naši školu reprezentovali tři nejlepší chemici z devátých tříd: Jan Gajdůšek, Terézia Sadloňová a Magdaléna Rudecká. Celkem zde soutěžilo 91 žáků a jednalo se o vědomostní test z anorganické a částečně organické chemie. A jak to dopadlo? Mezi třicet nejlepších, kteří postupují do regionálního kola postoupil Jan Gajdůšek, který se skončil na 22 místě. Holky i když statečně bojovaly, bohužel nepostupily. Každopádně jim všem mockrát děkuji za účast a reprezentaci školy a Honzovi budeme držet palce!


Mgr. Zuzana Onderková


PERNÍČKOVÁNÍ S 9.A

Dnešní předvánoční třídnická hodina opět provoněla celé přízemí hned v časných hodinách. Sedm statečných ranních ptáčat si po nulté pekařské hodině odlétlo na hodinu matematiky. Poté třída pokračovala ve výtvarné výchovy zdobením a zítra budeme ochutnávat :). Paní Couffin - Mudříkové velmi děkujeme za přípravu těsta !


Veselé Vánoce přeje 9.A a p. uč. Kopčilová


Předvánoční čas...

Předvánoční čas bývá naplněn uklízením, nákupy, sháněním stromečku, zdobením domů a bytů, ale také časem setkávání. Proto se rodiče a děti ze 2.B sešli odpoledne, aby si společně vyrobili pěknou dekoraci a naladili se na čas vánoční. 

Ve středu jsme navštívili kino a vánoční trhy, moc se nám to líbilo.

Všem, kteří čtou tyto řádky přejeme klidné prožití Vánoc, splněná přání a do nového roku hodně zdraví.


Lenka Doležalová, Jana Klačánková a Zdeňka Šuba a žáci 2.B

Úspěch na poli literárním

Dovolte mi, abych se s Vámi podělila o velký úspěch naší žákyně. Střední odborná škola Luhačovice každoročně vyhlašuje literární soutěž s názvem Spěchej pomalu. Úkolem je napsat příběh s fantasy, hororovou, či dobrodružnou tematikou. Tentokrát zaslalo do soutěže svůj příspěvek 128 žáků ze 38 základních škol. Vítězné práce četl i nejznámější český básník Jiří Žáček. O to víc nás těší 2. místo Terezy Tomšů z 8. A. Porotu zaujala její sci-fi próza „Sny robotího srdce“. Terka je velmi nadějnou spisovatelkou, kterou nejčastěji vidíte s notesem v ruce. Moc si přeji, aby toto ocenění dodalo Terce motivaci do další tvorby.

Mgr. Andrea Hobzová

Zde je úryvek z oceněné práce:

Nad odmontovanou dlaní se objevil hologram Copilotova otce. „Drahý Copilote, pokud si tohle teď přehráváš, znamená to, že jsi přežil. A to je dobře. Víš, nebudu ti tajit, že šance na tvé přežití hibernace byly velice nízké, ale zvládl jsi to! Měl jsem důvod poslat tě na vzdálenou planetu, na druhou stranu Mléčné dráhy. Věděl jsem totiž, že na Technomechu přijde krutá válka, ve které přežijí jen ti bez výčitek svědomí. Tím nechci říct, že jsi slabý, právě naopak! Máš něco, co ostatní roboti ne. Máš emoce, svědomí, noční můry a dokonce fantazii! Jsi výjimečný! Jsi víc než jen kov a součástky s jasným programem, tvůj software je jedinečný. A tvoje rodina tě nikdy nevymaže z paměti. Ale na Technomechu už se, prosím, nevracej. Neber si to osobně, ale... Pokud se na tohle díváš po hibernaci, tak už jsem pravděpodobně mrtvý. Ale z křemíkového nebe se na tebe dívám a mám z tebe radost.“ Hologram se vypnul. Copilot beze slov klesl na kolena a složil hlavu do dlaně. Bylo vidět, že pláče. Pak zvedl hlavu a podíval se na svou druhou dlaň, ležící na stole. Z očních důlků mu stékaly kapky černého oleje. Designerka byla zmatená. Ještě nikdy neviděla AI ani robota brečet. V celém jejím programu nenašla, jak by se měla v této situaci zachovat. Nakonec si jen klekla vedle Copilota a obejmula jej.

LOGIK 2024

V pondělí 16. prosince se v jídelně školy sešlo čtyřicet fandů matematiky, aby svedli souboj s deseti záludnými příklady. Škoda, že se nikomu nepodařilo získat plný počet 10 bodů, k rekordu z roku 2011 se jen přiblížili. 

Mezi šesťáky se nejvíce dařilo Jáchymu Lysákovi z 6. B, Lukáši Tomancovi z 6. C a Kateřině Vavrušové z 6. A. 

Souboj mezi bratry Křapáčkovými ze 7.A vyhrál tentokrát Viktor, hned za ním byl Vilém, následovali Adam Peterka a Adam Lorenc ze 7.B. 

Nejmenší zastoupení měli letos osmáci. O první místo se dělili Matěj Skalák a Martin Mitáš z 8. A, o třetí místo se podělili Amanda Pivodová a Michaela Hrbáčková z 8. B. 

J. Ocelková 

Školní kolo olympiády v českém jazyce


Ve čtvrtek 28. 11. 2024 se v prostorách školní knihovny uskutečnilo školní kolo olympiády z českého jazyka, které se zúčastnilo celkem 14 žáků z 8. a 9. ročníku. Ti si poměřili svou jazykovou zdatnost v poměrně záludných a netradičních mluvnických úkolech a také v psaní slohové práce o oblíbené činnosti, která jim přináší radost. A jak to nakonec dopadlo? Na 3. místě se umístila Agáta Couffin-Mudříková z 9.A, která získala za obě části celkem 34 bodů, 2. místo patří Magdaléně Rudecké z 9.A se ziskem 36 bodů a vítězkou letošního ročníku se stala Nikol Válková z 9.B, která za svůj výkon obdržela 37 bodů. Všem účastníkům děkujeme za jejich statečný boj s češtinou, který zvládli se ctí, a Magdě a Nikol přejeme hodně úspěchů v okresním kole, které se uskuteční v pondělí 27. ledna 2025 na Gymnáziu a Jazykové škole TGM ve Zlíně.

Mgr. Valerie Úradníková

VÁNOČNÍ LAŤKA 2024

VÁNOČNÍ LAŤKA 2024

 

         Dne 13. 12. 2024 se v tělocvičně školy tradičně konala soutěž ve skoku vysokém – Vánoční laťka. Soutěže se zúčastnilo 51 žáků/kyň 2. stupně. Soutěžilo se ve 2 kategoriích. Tady jsou…

 

Mladší žákyně:

6.A – Šrámková Laura, Marková Marie

6.B – Zemanová Amálie, Paličková Aneta, Hanáková Aneta, Taušová Kateřina, Ščuglíková Michaela

6.C – Pavézka Beáta, Mišová Luka, Štětkářová Stela

7. A – Krestová Sofie

7. B – Juříková Ema, Sedláčková Natálie, Bořutová Sofie, Jemelková Nela

Starší žákyně:

8. A – 0

8. B – Hrbáčková Míša, Juříková Bára, Šoltisová Veronika

9. A – Koňaříková Lenka

9. B – Tupá Marianna, Válková Nikol

9. C – Zvonková Nikol

 

Mladší žáci:

6.A – Vizičkanic Mikola, Demčenko Igor, Girgel Vojtěch, Bábik Jan

6.B – Hotař Adam, Pavlenko Patrik, Vavro Lukáš, Ilkanych Oleksandr, Lysák Jáchym

6.C – Tomanec Lukáš, Mrázek Jan, Titěra Timotej

7.A – Křapáček Viktor, Peterka Adam, Křapáček Vilém

7. A – Malaník Viktor, Skalák Matěj, Štětkář Jáchym, Žiga Matěj

Starší žáci:

8.A – Skalák Matěj, Štětkář Jáchym, Kovář Robert, Žiga Matěj

8. B – Lunga Viktor, Kudláček Dominik, Martykán Adam, Rubeš Vadim 

9. A – 0

9. B – Prajka Jakub

9.C – Sviečka Tadeáš, Handl Dominik

 

UMÍSTĚNÍ

Mladší žákyně:                                          Mladší žáci:

 

1. místo Pavézka B.               125 cm     1. místo   Lorenc A.             130 cm

2. místo Krestová S.              125 cm     2. místo   Peterka A.           130 cm

3. místo Marková M.           125 cm     3. místo   Girgel V.               115 cm

 

Starší žákyně:                                Starší žáci:

 

1. místo Tupá M.                125 cm        1. místo   Handl D.              150 cm

2. místo Válková N.             120 cm        2. místo   Skalák M.            150 cm

3. místo Hrbáčková M        120 cm         3. místo   Prajka J.               145 cm

 

 

Děkuji všem zúčastněným žákům za dodržování bezpečnostních pravidel i pravidel fair play, obecenstvu za fandění, pomoc a pořízení fotodokumentace,

Těšíme se na Vás i na nové zájemce v příštím roce…

                                                                                                              K. Gerberyová, R. Steska   


Vícegenerační turnaj ve volejbalu

Tradice jsou tradice… Zdá se, že naše volejbalová setkání se taky stávají tradičními, protože už po 12. se v sobotu 14. 12. 2024 v tělocvičně školy sešlo 29 malých i starších hráčů.  Holky z kroužku volejbalu si pozvali své rodiče, sourozence, příbuzné, známe i spolužáky, aby spolu strávili sobotní sportovní dopoledne. Dostavilo se i pár diváků, kteří je podpořili a povzbudili. Po krátkém rozehraní proběhlo rozlosování do čtyřech týmů po 7–8 hráčích. Hrálo se systémem každý s každým, na 2 vítězné sety, do 15 bodů. Při remíze se hrál třetí set. Počítali se taky všechny vyhrané míče.

Výsledky ZDE

K. Gerberyová

Projekt Kamarád

Ve čtvrtek 12. prosince se žáci 9. ročníku opět potkali s prvňáčky. Tentokrát si děti navzájem povídaly o svých koníčcích, nejchutnějším jídle nebo třeba o nejvíce oblíbeném předmětu. A že se deváťáci divili, když mezi nejoblíbenější předměty řadili prvňáčci matematiku! Společná hodina utekla hodně rychle, tak se všichni těšíme na další setkání.

J. Ocelková

Mikuláš

Po roce k nám do školy zase zavítal Mikuláš se svými čerty a anděly. Děti už od rána netrpělivě čekali v lavicích, kdy se k nim do třídy Mikuláš dostaví. Někteří se trochu báli, co je čeká, ale Mikuláš všechny pobavil a rozesmál. Samozřejmě si s sebou vzal i svou Knihu hříchů, kde měl napsané všechny dobré i zlobivé skutky dětí. Zatímco andělé chválili ty hodné a rozdávali všem dětem drobné sladkosti, čerti upozorňovali na zlobidla, které se mají do příštího roku polepšit. A co by to byl Mikuláš, kdyby neměl žádné dárky? Tentokrát si pro naše prvňáčky nachystal mikulášské nadílku v podobě balíčků se školními potřebami a pro žáky druhého stupně psací potřeby.

Doufáme, že nás Mikuláš se svou partou navštíví i příští rok. Celá škola se na něj bude těšit!

Školní kolo dějepisné olympiády

V úterý 26. 11. si na naší škole změřili své síly dějepisní nadšenci 8. a 9. ročníku. Tématem letošního roku je Ve středu zájmu člověk aneb Péče o duši a tělo od osvícenství po španělskou chřipku / 1740- 1920 /. Žáci se museli popasovat hlavně se čtením textů, ale také s poznáváním a popisem obrázků. Nejlépe si se všemi úkoly poradila Terezie Sadloňová z 9.B se ziskem 56 bodů z možných 60. Na druhém místě se umístil Jaroslav Juráš z 9.A a stupně vítězů nám na 3. místě uzavírá Agáta Couffin Mudříková také z 9.A Chtěly bychom vyzdvihnout výkon Štěpána Janů z 8.B, který deváťákům velmi dobře konkuroval se ziskem 52 bodů a umístil se tak na krásném 4. místě. Všem zúčastněným děkujeme za nadšení pro dějepis a vítězce držíme palce při reprezentaci školy v okresním kole.


Mgr. Nikola Chaloupková, Mgr. Simona Krčmářová

Návštěva Domovinky

V předvánočním čase se má dělat radost, a tak 2.B navštívila babičky a dědečky v centru pro seniory Domovinka. Děti recitovaly básničky s vánoční tematikou, předaly malé dárečky a nakonec si s babičkami a dědečky povídaly. Při odchodu byly obdarovány také děti malým dárkem a sladkostí. 

Dětem se návštěva moc líbila a těší se na další.

Soutěž Mladý ekonom

V pátek 22. 11. se dva tříčlenné týmy našich deváťáků a jedné osmačky zúčastnily soutěže Mladý

ekonom, kterou pořádají studenti Obchodní akademie Tomáše Bati ve Zlíně. Letos se zúčastnilo

celkem 19 týmů.

Studenti Obchodní akademie nachystali pro žáky základních škol testové otázky a úkoly týkající se

všeobecných znalostí z ekonomie. Kromě toho studenti provedli žáky svou školou, na což mohli

zájemci odpoledne navázat prohlídkou v rámci Dne otevřených dveří.

Náš tým s hrdým názvem „Šohaji z Moravy“ ve složení Jan Gajdůšek, Ondřej Slováček a Dominik Šoltis

obsadil 3. místo a odnesli si pěkné ceny.

Studenti Obchodní akademie, kteří soutěž pořádali, oslovili i několik sponzorů, takže drobné ceny si

ze soutěže odnášelo všech 19 týmů. Dětem se soutěž líbila a stejně jako loni odcházely z akce

spokojené.


Dana Gerichová

Pythagoriáda

Ve středu 23. 10. proběhlo školní kolo 47. ročníku matematické soutěže Pythagoriáda, kterého se zúčastnilo celkem 75 soutěžících ze 6. – 9. ročníku.  Úterý 12. 11. se 2 nejlepší řešitelé školního kola, oba ze 7. ročníku, zúčastnili okresního kola soutěže na ZŠ Dřevnická. 

V okresním kole se ve své kategorii umístil na 1. místě Vilém Křapáček a na 2. místě Viktor Křapáček. Oba byli navíc jedinými úspěšnými řešiteli z celkového počtu 48 účastníků. Zaslouží si poděkování za skvělou reprezentaci školy a velkou gratulaci.


Mgr. Dana Gerichová

 Soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika

Ve středu 13. listopadu se na naší škole tradičně konala soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika. Soutěžit přišlo celkem 18 deváťáků. Jejich úkolem bylo vyřešit sedm úloh z anorganické chemie. Některé úkoly byly formou křížovky, v některých hledali prvky nebo tvořili vzorce a dokonce museli vypočítat, kolik procent soli je v roztoku. Do krajského kola postupují nejlepší tři žáci. Na prvním místě se umístil Jan Gajdůšek z 9.B, na druhém místě zabodovala jeho spolužačka Terézia Sadloňová a třetí místo vybojovala Magdaléna Rudecká z 9.A.

Všem soutěžícím děkuji za účast a postupujícím přeji hodně štěstí!

Mgr. Zuzana Onderková



 ÚSPĚCH V SOUTĚŽI GRAFIKA! 2024 

V říjnu proběhlo v Praze v SVČ Jednička slavnostní vyhlášení soutěže GRAFIKA! 2024 s předáním cen. Do druhého kola soutěže postoupilo celkem 130 prací od výtvarníků z 27 škol a středisek z celé České republiky. Z nich odborná porota vybrala celkem 19 oceněných na stupních vítězů a 27 čestných uznání. Mezi úspěšnými dětmi byli také dva naši žáci, jejichž grafiky získaly čestná uznání.

Rádi bychom tedy pogratulovali Mie Gregarové z 5.B a Viktoru Křapáčkovi ze 7.A k úspěchu a výtvarné reprezentaci naší školy.

Kamila Kopčilová



Den padajícího listí

V pátek 8. listopadu se žáci 2. až 5. tříd zúčastnili každoročního projektu Den padajícího listí, kdy si každý zvolil vlastní rozvrh a vybral své oblíbené předměty. 

V českém jazyce děti luštily hádanky, debatovalo se o tajemství vesmíru a mimozemských civilizacích. Zvláště zaujatí byli žáci krájením jablka jako modelu planety Země, kde si ukázali, jak malou část může člověk využívat jako ornou půdu. V matematice děti pomocí výpočtů zjišťovaly různé zajímavosti o naší planetě, luštily zašifrované slovo a v závěru je čekaly skákající burizony - pokus pracující se statickou elektřinou.

V dramatické výchově pak ztvárňovaly různá prostředí naší planety pomocí zmrazených i živých obrazů. Jak vyřešit problém stále zabydlenější planety? Třeba tím, že jako architekti navrhneme a potom postavíme co nejvyšší budovu z papíru.

Na hodině tělocviku si žáci nejprve zahráli honičku na téma “Čtyř živlů” a ve stejném duchu poté změřili své síly na velké opičí dráze. Následně zkusili dráhu překonat i ve dvojicích a v rámci celé skupiny si nakonec zasoutěžili. Práce na stanovištích a úkoly zaměřené na živou a neživou přírodu čekaly na účastníky v prvouce.

V hudební výchově jsme si zazpívali písně skladatelů Svěráka a Uhlíře "Chválím Tě Země má" a "Na vzduchu". Naučili jsme se také Pokáčovu píseň "Žeru naši planetu".

Příznivci tvoření zhotovili pomocí temper krásnou planetu Zemi s hvězdnou oblohou. Někdo přidal i souhvězdí či měsíc. Práce se všem dětem velmi podařily a je možné si je prohlédnout na nástěnce 1. stupně.


Mgr. Lenka Klepalová


VÝTVARNĚ-JAZYKOVÁ SOUTĚŽ SE SPORTOVNÍ TÉMATIKOU 

Dalším úspěšným počinem byla výtvarná účast v soutěži VÍCEJAZYČNOST JE BOHATSTVÍ – letos na téma Olympiáda Paříž. Soutěž je primárně zaměřena na integraci dětí z vícejazyčných rodin a mezikulturní porozumění. Děti zde propojují výtvarné práce s textem v cizím jazyce.Za naši školu se volitelně zúčastnilo asi 20 žáků od 4. až do 9. ročníků.

Nejvíce zaujala společná kresba Berty Šilcové a Lily Matejíkové ze 7.A , která získala Ocenění za vynikající účast.

Naše škola pak získala také v kategorii škol Ocenění za příkladnou spolupráci .

Podrobnosti na webu projektu:

https://www.zaedno.org/home-kamaradi/816-zverejneni-vysledku-souteze-2024


Dorty

Děti ze třídy 3.A se umístily na 3.místě ve sběru za loňský školní rok. Tato milá zpráva všechny potěšila a začali jsme společně přemýšlet, jak si co nejlépe užít výhru. Padaly různé návrhy - návštěva Galaxie, pizzerie, kina, zmrzlina.....Nakonec zvítězil nápad společně vytvořit nepečený dort. Jeden větší nákup a jde se na věc. Děti se rozdělily na kluky a holky a hned ráno jsme se pustili do práce. Podařily  se nám  2 ovocné  dorty, každý trošku jiný. Všichni pracovali s velkým nadšením podle pokynů paní učitelky. Dortíky jsme nechali ztuhnout a pochutnali jme si moc :))))


Iva Kusbachová

28. říjen u nás ve škole

Před podzimními prázdninami jsme si ve škole povídali o tom, proč 28. října slavíme Den vzniku samostatného československého státu. Jaké události tomuto historickému milníku naší země předcházely, jaké osobnosti se o vznik samostatného Československa zasloužily? I to můžete zjistit, když se zastavíte na školní chodbě u některé z nástěnek. Najdete na nich plakáty, které vám na tyto otázky dají odpověď, může zhlédnout českého lva v různých podobách, ale také si třeba můžete přečíst, co přejí republice k jejím narozeninám naši páťáci.

Mgr. Hana Čambalová

Halloween ve škole

Ve dnech 23. a 24. října slavili žáci druhého stupně v hodinách angličtiny původně keltský svátek, ale dnes již velmi zamerikanizovaný, HALLOWEEN! Sedmáci se v roli detektivů snažili vyřešit halloweenskou záhadu v podobě domu zaházeného toaletním papírem, osmáci se začetli do strašidelných historek, které poté pomáhali dokončit, a deváťáci se ocitli ve strašidelném domě, kde je v podobně hádanek lekali halloweenské bytosti. Žáci měli možnost se kreativně vyřádit a přijít v kostýmu, a dokonce se nám povedlo zajistit experta – speciálního vyučujícího v podobě ducha, i když musel přispěchat z dovolené….

HAPPY HALLOWEEN! 👻🎃

Mgr. Nikola Chaloupková

Exkurze 6. ročníků do pravěkého pavilonu Anthropos Brno

Dne 22. října 2024 se žáci 6. ročníků naší školy zúčastnili exkurze do pravěkého pavilonu Anthropos v Brně, kde prozkoumali dvě fascinující výstavy. První z nich se zaměřila na vývoj člověka. Žáci měli možnost vidět jedinečné exponáty, včetně impozantního modelu mamuta v životní velikosti, který jim přiblížil život našich předků v pravěku. Výstava představila nejen vývoj lidského druhu, ale také změny v jejich způsobu života a zručnosti.

Druhá výstava byla věnována Amazonskému pralesu a byla mnohem interaktivnější. Děti si zde mohly vyzkoušet tradiční oblečení, zahrát si na hudební nástroje původních obyvatel Amazonie a projít se po speciálním „bosém chodníku“, který jim umožnil cítit přírodu doslova na vlastní kůži.

Exkurze byla pro všechny zúčastněné velkým přínosem. Zábavnou formou rozšířila jejich vědomosti a poskytla nevšední zážitek z objevování dávné historie i exotických kultur.

Stromové slavnosti

Ve čtvrtek 17.10. proběhly v parku Svobody tradiční stromové slavnosti. Žáci tříd 1.A, 2.AB, 3.B, 4.B a 5.A se na akci moc těšili a také si ji náležitě užily. Lezly po stromech v horolezeckém úvazu, ochutnávali mošt, přiřazovali stromy, jejich listy i plody k sobě a mnoho dalších aktivit. Dobrou náladu a pěkný zážitek umocnilo krásné slunečné počasí. Žáci si slavnosti moc užili.

Mgr. Lenka Doležalová

MINIVÝSTAVA 2.B NA TRŽNICI POD KAŠTANY

Ve výtvarné výchově s 2.B jsme se inspirovali pestrým světem podzimních stánků.

Ovoce, zelenina, med, květiny, nejrůznější nápoje a také dušičkové a halloweenské zboží naplnily dětské obrázky i fantazii v kolektivní práci. Kombinovali jsme kresbu, malbu i koláž a využili také hezkého počasí pro tvorbu venku na zahradě.

Díky vstřícnosti provozovatelů se nám nyní podařilo vystavit dětem jejich podzimní stánky přímo na Tržišti Pod kaštany. Jsou k vidění na dva týdny ve výlohách občerstvení Pod kaštany a Laskavárny Pod kaštany.

Tímto jste srdečně zváni na naši minivýstavu, nákup lokálních surovin či lahodného občerstvení. 

 Kamila Kopčilová

Vlak Lemkin

V pondělí 14.10. jsme se sešli s deváťáky na vlakovém nádraží, kde na nás čekal vlak Lemkin. Vlak Lemkin je multimediální výstava o životě a díle Rafaela Lemkina, autora pojmu genocida. Dozvěděli jsme se o příčinách, původu a důsledku genocid, etnických čistek a masového vyvražďování ve světových dějinách. Ve čtyřech vagónech nás čekalo promítaní krátkých dokumentů na téma genocidy ve 20. století.

 

Mgr. Jana Klimecká, Mgr. Simona Krčmářová



Den jazyků 4. 10. 2024

Páteční dopoledne probíhalo na naší škole velmi netradičně. Žáci 9. tříd si připravili pro své mladší spolužáky z 2. stupně celou řadu aktivit, které měly jedno společné, a to, že probíhaly v různých jazycích. Bylo celkem 16 stanovišť a z každého stanoviště se ozýval jiný jazyk. Ochutnali jsme německé speciality, poznávali národní hymny, zahráli pexesa v různých jazycích, poznávali jazyk podle písniček, seznámili jsme se se známými sportovci. Chtěla bych poděkovat našim deváťákům za zodpovědnou přípravu aktivit.

Mgr. Jana Klimecká


Netradiční drakiáda

K podzimu neodmyslitelně patří mimo jiné i pouštění draků, nicméně p. vychovatelka Leciánová jako několik roků předtím pojala tuto aktivitu poněkud odlišně. Na hřišti za Janušticí v pondělí 14. října se děti ze dvou oddělení , p. Leciánové a Maňáskové dozvěděly pravidla: byly rozděleny do 3 věkově smíšených týmů a ty dostaly za úkol na vytyčené ploše vytvořit z nasbíraných okolních popadaných listů podle daných kritérií obrázek dráčka Mráčka. Všichni se s neutuchající energií pustili do práce, za několik minut bylo hotovo, výsledek můžete posoudit v galerii...

Na závěr ještě měly děti za úkol z listů navršit hromadu ve vytyčeném prostoru a čase. To bylo něco ! Radostné výkřiky mluvily za vše.

Ve družinách ještě děti čekaly na vymalování krásné diplomy.

Jana Leciánová

vychovatelka

Den jablka

Začátkem října proběhlo na naší škole tradiční podzimní tematické vyučování. Zapojili se do něj žáci 1. stupně. V tyto dny se ze tříd linula vůně jablíček, koláčů, závinů a různých jablečných výrobků. Děti se dozvěděly, že toto ovoce má zázračnou moc. Kdo jablko denné sní, k tomu lékař nechodí. Teď už ví, že jablka jsou součástí tradic, lze ho najít i mezi korunovačními klenoty. Zpívaly se písničky, počítaly se jablečné příklady, četly se pohádky. Jablko se skloňovalo ve všech pádech. Zajímavou aktivitu měly děti ve 3.B. Vybíraly nejkrásnější jablíčka zakoupená v obchodu a vypěstovaná na zahradě. V hodinách výtvarné výchovy se jablíčka malovala, vystřihovala, lepila. Takové zážitkové vyučování se dětem líbilo, nevšední a hravou formou získaly nové vědomosti o významu jablka.

Velké poděkování patří rodičům dětí, kteří se také do projektu zapojily.

Mgr. Jana Haasová

Letem světem na Revice 

Cesta kolem světa ne za 80 ale za 5 dní... Tak by se dala popsat škola v přírodě tříd 5.A a 5.B, kterou žáci strávili poslední týden měsíce září v rekreačním areálu Revika Vizovice. První den jsme se ocitli ve Španělsku - recept na tradiční pokrm paella, portréty jak od Picassa a na závěr dne výroba vlastního rytmického nástroje. Další den jsme docestovali do Číny - závody dračích lodí, dovednosti s hůlkami, čínské písmo i tvoření klobouk. Kdo navštívil Egypt jako my, možná také zažil Faraonovu pomstu... Nás to naštěstí ale stálo jen trochu sil při běhání v lese. Ty jsme pak načerpali odpočinkem při filmovém večeru. K Americe patří zločinecké gangy a nám se podařilo je vypátrat! Stihli jsme i sportovní turnaj ve vybíjené a fotbale, procházku na Janův hrad a výlet do vizovické Čokoládovny. Nezapomněli jsme ani na naše nejbližší a dovezli jim také ochutnat lahodnou čokoládu. Na závěrečné diskotéce si pak spolu zatančili zástupci z různých koutů světa ve svých typických kostýmech.


Lenka Klepalová, Hana Čambalová


Výsledky sběru papíru

Přinášíme vám výsledky soutěže pro školy ve sběru papíru za školní rok 2023/2024. Díky vám se nám podařilo nasbírat k recyklaci přes 24 tun papíru (24 302 kg).  Peníze za sběr jsou převedeny na účet SRPŠ. Nejaktivnější třídou s více než 45 % zapojením všech žáků byla třída 1.D + 4.D (v tomto školním roce 2.D + 5.D). Největší množství papíru dodala 1. B (přes 3 tuny papíru) a 2.B (přes 2,5 tuny papíru).

Výsledky počtu přinesených kg a přivezených kg do firmy Partr:

1) 1.B (v tomto školním roce 2.B)
2) 2.B (v tomto školním roce 3.B)
3) 2.A (v tomto školním roce 3.A)
4) 5.D (v tomto školním roce 6.C)
5) 1.A (v tomto školním roce 2.A)

Mgr. Jaroslav Helmer

Adaptační kurz žáků 8. ročníku

Ve dnech 30. 9. – 2. 10. se žáci 8. ročníku zúčastnili svého již druhého adaptačního kurzu. Tentokrát nešlo ani tak o poznávací aktivity, jako spíše stmelovací. Díky slunečným dnům a přijatelným teplotám si mohli hry a aktivity užít především venku v areálu Reviky ve Vizovicích. Kromě soutěží se zúčastnili také výchovného programu „Nástrahy v kyberprostoru“. Největší úspěch ale sklidila úterní diskotéka, kam museli žáci přijít v nějakém šíleném oblečku, a že jich bylo několik velmi kreativních. Žáci sami „adapťák“ hodnotí velmi kladně a nejraději by zůstali déle.

za 8.A a 8.B – Mgr. Nikola Chaloupková, Mgr. Jaroslav Helmer


Pes není hračka

S žáky 5. ročníku jsme se zúčastnili besedy Pes není hračka. Dozvěděli jsme se, jak se správně chovat při setkání se známým i neznámým psem. Co dělat, ale také nedělat, když nás nějaký pes napadne. Jak se bezpečně a účinně bránit. Vítanou součástí besedy pak byla ukázka výcviku služební fenky Fanynky, kterou si děti na závěr mohly i pohladit. 

Moc děkujeme Městské policii Zlín za návštěvu!

Mgr. Hana Čambalová

Adaptační kurz 6.ročníků  

Na pondělí 23. září se těšili všichni šesťáci, protože odjížděli na svůj první adaptační pobyt. Revika ve Vizovicích přijala za krásného počasí přes 60 žáků a ti se hned vrhli do víru nejrůznějších aktivit, her a vycházek. Stmelovací a poznávací činnosti je nenechaly ani chvilku zahálet a bylo by těžké vybrat tu nejlepší. Šesťáci jen ale nečekali, co jim připraví instruktoři, ale sami si třeba zorganizovali večerní diskotéku nebo stezku odvahy. Pobyt si užili podle svých slov „na sto procent“ a těší se na další akce na 2.stupni.

Mgr. Darina Sotolářová

Svatý Václav

I letos jsme se na prvním stupni věnovali významnému státnímu svátku – Dnu české státnosti. V každé třídě si učitelé téma pojali podle sebe. V Montessori zkoumali rodokmen svatého Václava, starší žáci pak předvedli scénické čtení pověsti O svatém Václavovi, luštili svatováclavskou křížovku a také si společně zazpívali. V jiných třídách zase shlédli příběh o sv. Václavovi v příbězích Udatného českého národa, luštili křížovky, počítali příklady, ze kterých vyšly zajímavé údaje o místech a věcech spojených s jeho osobou (socha, koruna, letopočty). V rámci výtvarné výchovy žáci ztvárnili korunovační klenoty, které se třpytí zlatou a stříbrnou barvou.

Všechno nejlepší všem Václavům!!!!

Škola v přírodě

Mamuti, Praveverky, Šavlozubci a Keramici, to jsou jména tlup, které se usadily v penzionu Lúka u Velkých Karlovic. Zřejmě už tušíte, že po celou dobu pobytu provázelo 4.A a 4.B. téma Pravěk. Tlupy porovnávaly své síly v pohybových soutěžích, představily svou tvůrčí činnost nejen během výroby vlastní zbraně, ale také při návrhu a výrobě dobového šperku. Lovecký um pak prokázaly během návštěvy odborníků z Lesů ČR. Střelba na srnce nás přesvědčila o tom, že tyto kmeny by rozhodně v přírodě hlady nezemřely. Během pobytu žáci prozkoumávali okolní přírodu a nechyběl ani výšlap na Soláň. Neoddělitelnou součástí života pravěkých lidí byl také tanec, ovšem v našem případě se nesl spíše moderním stylu, kde se prokázal především šarm a galantnost některých tanečníků. Veškerá úsilí pak byla odměněna krásnými cenami.

Lenka Bárová, Anna Měkutová

Škola v přírodě Velké Karlovice - Lúka

Krásná příroda, slunečné počasí a jedno dobrodružství za druhým. Tak by se dala stručně popsat škola v přírodě ve Velkých Karlovicích, kam se minulý týden vypravili naši druháci. 2.A a 2.B společně prožili poprvé školu v přírodě. Děti prozkoumávaly okolí, zlepšovaly své dovednosti v týmové práci a samostatnosti. Absolvovaly vycházku na Soláň, ale také turistický výšlap přímo do Velkých Karlovic. Nevynechali jsme ani učení. Celý pobyt byl zakončen diskotékou a vyhodnocením. Škola v přírodě proběhla ve skvělé atmosféře a je nezapomenutelným zážitkem, který dětem přinesl mnoho nových přátelství, dovedností a krásných vzpomínek. Už nyní se těšíme na další dobrodružství v přírodě!

Muchová, Doležalová

Kamarádem být, kamaráda mít

Dne 19. a 20. 9. se naši prvňáčci zúčastnili svého úplně prvního školního programu Kamarádem být, kamarády mít. Měli možnost se prostřednictvím různých příběhů zaměřených na kamarádství seznámit se způsoby, jak jednat a chovat se ke kamarádům, jak k nim být ohleduplný a co dělat, pokud se vyskytnou potíže. Společně si zazpívali a zahráli scénky, kde si vyzkoušeli, jak kamarádství může fungovat a jak reagovat, pokud se jim něco nelíbí. Všem žákům se program velmi líbil a užili si společně čas v rámci třídního kolektivu. Těšíme se zase příští rok! 


Mgr. Martina Mervová

Škola v přírodě

Užili jsme si. Máme to za sebou. Trochu se nám stýskalo. Jupí, to byla diskotéka. Super stezka odvahy. A zase prší. Jé sluníčko! To jsme si pochutnali. Prima zábava na hřišti. Indiánské totemy se nám opravdu povedly. Ty máš krásnou indiánskou čelenku. Oblečte si mikinu a bundu, venku je chladno. Neviděli jste tu někde Nšo-či? Kam zmizel Vinnetou?

Všechny tyhle věty vystihují naši letošní školu v přírodě. Ač téma této akce bylo Na indiánské stezce, nebydleli jsme v týpí ale na super hotelu Čarták na Soláni. Malí indiáni se při jakž takž příznivém počasí vyřádili na třech hřištích. Naštěstí nikoho neskalpovali a všichni dokončili válečnou stezku ve zdraví.

Jo abych nezapomněla, jsme indiáni z 3. A a 3. B

Iva Kusbachová a Pavlína Absolonová

Finanční gramotnost

Každým rokem je 8. září připomínáno jako Den finanční gramotnosti. Ve škole jsme se v tomto týdnu věnovali tomuto tématu různými způsoby. Svět bankovek a peněz je pro děti zajímavý, obzvlášť, když mohou něco nakupovat. To pak probíhají vášnivé diskuze kolik můžu za co utratit a čemu dát přednost. Jako v životě. Ostatně to je smyslem tématu. Například páťáci ve skupinách luštili hlavolam Trimino, ve kterém k sobě přiřazovali názvy měn, jejich zkratky a popis některých bankovek. Ač se to ze začátku zdálo jako snadný úkol, než se všichni dostali ke správnému řešení, stálo to spoustu času a několik marných pokusů. Pojmy, kterým žáci nerozuměli, jsme si následně společně vysvětlili. V příští hodině finanční gramotnosti se zaměříme na ochranné prvky českých bankovek.